Nakladatelství Dokořán  Vánoční tipy zde.
Velký vánoční výprodej je zde.  
Obalka Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů
John Wesley Powell
Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů
Zpráva majora J. W. Powella, Washington, 1895


V tuto chvíli bohužel rozebráno.

Překlad Otto Hauck, doslov Václav Cílek, váz. s přebalem, 272 stran, 250 ocelorytin, formát 165x235 mm, 350 Kč, ISBN 80-7363-049-4, řada Mimo edice, poprvé vyšlo 29.06.2006.

Jeden z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů světa, Grand Canyon, našel v geologovi J. W. Powellovi skutečně vynikajícího kronikáře. Díky Powellově vědecké všestrannosti se seznámíme nejen s geologickými poměry, morfologií, faunou i flórou, ale i s detailní etnografií indiánských kmenů z okolí Velkého kaňonu.

Kniha však není jen monografií skvostného kusu přírody Spojených států, ale je také portrétem vědy konce 19. století. Proti současné většinové vědecké produkci má velkou přednost, a tou je kombinace terminologické přesnosti a strhujícího děje. Je to dobrodružný román a vědecká studie zároveň.

Za zmínku stojí i sportovní hodnota Powellovy expedice: šlo totiž o vodácký prvosjezd Colorada, řeky, jež budí úctu dodnes.

Pískovce, Indiáni a my
České vydání této knihy vzniklo tak, že ze své čtvrté a asi poslední cesty do pískovcových oblastí Colorada, Utahu a Nového Mexika jsem kromě spousty jiných knih (americké antikvariáty jsou tak velké a laciné!) přivezl i Powellovu monografii o výzkumu řeky Colorado a jejích kaňonů. Je to kniha, které se v těchto státech nelze vyhnout - v mnoha vydáních se dá koupit v kdejakém informačním centru národních parků, v obchodech s indiánským zbožím a ve všech větších knihkupectvích. Má statut naprosté klasiky, protože se jedná o první podrobnější popis střední části obrovského povodí řeky Colorado.
Z doslovu Václava Cílka

O autorovi:
Powell John Wesley
John Wesley Powell (1834-1902). Mládí strávil studiem přírodních věd, průzkumy a sběratelstvím, později působil jako profesor na univerzitě v Illinois. Hodnost majora získal v americké občanské válce, které se aktivně zúčastnil jako vojenský inženýr a dělostřelec. V bojích přišel o pravou paži. Po válce začal podnikat se svými studenty průzkumné výpravy na Západ. Jeho expedice podél řeky Colorado se uskutečnila v roce 1869. Powell po celý svůj život pevně věřil, že věda, jako základní pilíř pokroku, by měla sloužit všem lidem. Hrál proto významnou roli při organizování a řízení aktivit vlády USA v oblasti přírodních věd. V letech 1871-1879 vedl státem řízený výzkum nazvaný United States Geographical and Geological Survey of the Rocky Mountains Region. Powellovy geologické studie z těchto let jsou dnes považovány za klasická díla oboru. Zajímal se také o antropologii a mnoho času věnoval studiu a poznávání Indiánů a jejich životních zvyklostí. V lednu roku 1888 se stal jedním ze 33 zakládajících členů National Geographic Society. Konec života Powell věnoval práci v Bureau of the Ethnology a psaní.

Recenze a názory: Lidové noviny 23. září 2006 (22 kB) * Svět outdooru 1. 12. 2006 (12 kB) *

Ukázky: Začátek knihy (437 kb) * Kapitola 14 - K Zuniům (301 kb) *


Tematické zařazení titulu:
Knihy -> překladová -> naučná -> příroda a krajina

Copyright © 2020 Dokořán s.r.o., realizace Sandstudios a RS *
FACEBOOK


Aktuality

Calvinovy Kosmické grotesky a Palomar - recenze v A2 24/2022 více

Knihy v akci

více

Bestsellery

Nejprodávanější knihy za poslední měsíc

1. Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.:
Ruka noci podaná
2. Václav Cílek, Martin Polívka a Zdeněk Vacek (eds.)
Český a moravský les
3. Jiří Adamovič, Václav Cílek, Kamil Podroužek
Vlhošť
4. Stephen Hawking
Stručné odpovědi na velké otázky
5. Michio Kaku
Fyzika nemožného. Třetí vydání
více

Ocenění

více

Odkazy

Radio Jedna 


Spolupracujeme

Sciencemag.cz

Platební brána ComGate
Visa
Mastercard