Autoři

Marina Cvetajevová


Marina Ivanovna (1892-1941) se narodila v Moskvě, v rodině univerzitního profesora, zakladatele Puškinova muzea výtvarných umění. Vyrůstala v materiálním blahobytu a vysoce kulturním prostředí.
V roce 1912 se provdala za Sergeje Jakovleviče Efrona, publicistu a novináře rusko-židovského původu. Ten v roce 1914 dobrovolně nastoupil do armády a po vypuknutí Říjnové revoluce přešel k bělogvardějcům, s nimiž prodělal celou občanskou válku. Cvetajevová během revoluce zůstala v Moskvě prakticky v pasti. Žila v hrozné bídě se dvěma dcerami, Ariadnou a Irinou, které nakonec dala do sirotčince v naději, že se tam lépe o ně postarají. Mladší Irina ale ve věku 3 let zemřela hlady a Ariadnu matka zachránila jen tak tak. V roce 1922 jí nakonec bylo dovoleno emigrovat. Odjela za manželem do Berlína, kde vydala čtyři knihy veršů. Ještě téhož roku rodina přesídlila do Prahy, kde žila až do roku 1925. Oba se tu zapojili do života emigrantských kruhů. Krátce poté, co se páru narodil syn Georgij, rodina opustila Československo a přestěhovala se do Paříže. Ve Francii se zapojila do bohatého kulturního života; udržovala milostnou korespondenci s Borisem Pasternakem a přes něj se seznámila i s pražsko-německým básníkem Rainerem M. Rilkem. Hospodářsky se ovšem rodině dařilo stále hůře a všichni čtyři žili prakticky jen z Mariiných tantiém. V roce 1937 se dcera Ariadna vrátila do Sovětského svazu, když využila nabídku beztrestného návratu. Manžel následoval o pár měsíců později, ovšem ne úplně dobrovolně: musel utéci před policejním vyšetřováním. Roku 1939, jen pár měsíců před vypuknutím druhé světové války se rozhodla vrátit za rodinou. Takřka vzápětí byla pod vykonstruovaným obviněním špionáže zatčena dcera a odsouzena na 8 let do gulagu. Za 5 týdnů po dceři byl ze stejného důvodu zatčen i manžel Sergej.
Zůstala v Moskvě sama se synem a snažila se uživit překladatelskou prací. Po přepadení SSSR Německem (1941) byli oba dva evakuováni do Tatarské ASSR. Aniž by o tom věděla, její muž byl mezitím zastřelen jako "imperialistický špion". Jen 14 dní po něm, zoufalá a utrápená ze svého života, spáchala sebevraždu oběšením.


Který vítr mám proklínat?


Copyright © 2020 Dokořán s.r.o., realizace Sandstudios a RS *
FACEBOOK


Aktuality

Nejnovější recenze na knihu Ambasadoři bohémy najdete na www.iliteratura.cz 28/3/24 více

Knihy v akci

více

Bazarové knihy

více

Bestsellery

Nejprodávanější knihy za poslední měsíc

1. Václav Cílek
Věci, které září
2. Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.:
Ruka noci podaná
3. Václav Cílek
Přijít za svítání
4. Stephen Hawking
Stručná historie času. Třetí vydání
5. John Glubb
Osudy říší - Jak zajistit naše přežití
více

Ocenění

více

Spolupracujeme

Sciencemag.cz

Platební brána ComGate
Visa
Mastercard