K. Stibral, O. Dadejík (eds.)
Krása, krajina, příroda I. Kapitoly o roli estetických hodnot ve vztahu k přírodě, krajině a životnímu prostředí
V tuto chvíli bohužel rozebráno.
Brožovaná,
278 stran,
298 Kč,
ISBN 978-80-7363-286-1,
řada Mimo edice, vydání 1,
poprvé vyšlo 12.01.2010.
Tato publikace vznikla na základě inspirací vzešlých z konference "Krása, krajina, příroda" konané v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR na podzim roku 2007, na níž se setkali naši přední přírodovědci a filozofové - estetici. Snaží se hledat možné alternativní přístupy k estetické zkušenosti s přírodou jako autonomní a nenahraditelné oblasti lidské zkušenosti. Je složena z příspěvků vycházejících ze tří oblastí zkoumání - z přírodních věd, dějin a teorie umění a filozofické estetiky.
Prodej výhradně v e-shopu.
O autorech:
Dadejík Ondřej
Vystudoval estetiku na Katedře estetiky FF UK v Praze (Diplomová práce: Problém formalistického pojetí estetického prožitku v Kantově Kritice soudnosti. 2000). V roce 2008 obhájil na této katedře disertační práci s názvem Kritika pojmu estetické zkušenosti v druhé polovině dvacátého století: Konec umění a znovuzrození přírodní krásy. Co se týče teoretické práce orientuje se především na dějiny a současnost pojmu estetické zkušenosti, a to jak v rámci kontinentální, tak v rámci anglo-americké (zejména pragmatické) tradice. Souvisejícími oblastmi zájmu jsou pak současné reflexe povahy přírodního krásna, environmentální estetika, estetika krajiny a role emocí v rámci estetického prožitku.
Stibral Karel
Doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D. (*1971), v současnosti přednáší na Ústavu estetiky a dějin umění Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kterou od roku 2013 vede, a na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vystudoval estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, postgraduální studium absolvoval na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde také nějaký čas učil. Zabývá se především historií estetického postoje k přírodě v novověku, tématem estetiky v dílech biologů 19.-20. století a přesahy mezi současným uměním a biologií. Publikoval knihy Proč je příroda krásná? (Dokořán, 2005), Darwin a estetika. (Pavel
Mervart, 2006), Česká estetika ve středoevropském kontextu (Dokořán, 2009, společně s Ondřejem Dadejíkem a Vlastimilem Zuskou), John Ruskin a příroda (Dokořán, 2011, společně s Bohuslavem Binkou a Naďou Johanisovou) a O malebnu. Estetika přírody mezi zahradou a divočinou (Dokořán, 2012).
Další tituly autora Proč je příroda krásná? Vražděný volá: Ježíš Maria! Česká estetika přírody ve středoevropském kontextu John Ruskin a příroda Zahrada. Přirozenost a umělost O malebnu Zahrada. Přirozenost a umělost. Elektronické vydání Krása a zvíře. Studie o vztahu estetických a etických hodnot zvířat
Mohlo by vás zajímat:
Česká estetika přírody ve středoevropském kontextu
Krajiny vnitřní a vnější. Druhé, doplněné vydání
Mimikry, aposematismus a příbuzné jevy
Tematické zařazení titulu:
|