Nakladatelství Dokořán  Srdečně zveme na křest knihy Mistr Sun - Umění války. Pozvánka zde:-)
 POZVÁNKA! na 1. ročník Branického knižního festivalu v sobotu 10. června 2023.
Rádi Vás přivítáme na stánku. Podrobnější informace zde.
Obalka Vyschly nám slzy...
Kateřina Králová, Konstantinos Tsivos et al.
Vyschly nám slzy...
Řečtí uprchlíci v Československu


V tuto chvíli bohužel rozebráno.
Titul dostupný v jiném formátu:  

Brožovaná s klopami, 140 x 205 mm, 336 stran, 298 Kč, ISBN 978-80-7363-416-2, EAN 9788073634162, řada Bod, vydání 1, poprvé vyšlo 12.06.2012, 1. dotisk 13.11.2012.

Na přelomu 40. a 50. let minulého století přišlo z Řecka do Československa přibližně dvanáct tisíc běženců stižených občanskou válkou. Mysleli si tehdy, že se jedná pouze o přechodný pobyt. Záhy se ale dočasné útočiště proměnilo v druhý domov. Bohatě ilustrovaná kniha týmu juniorních badatelů vedeného předními českými odborníky v oblasti dějin Řecka, Kateřinou Královou a Konstantinosem Tsivosem, analyzuje osobní výpovědi pěti desítek pamětníků tří generací. Tato vůbec první kolektivní monografie na dané téma je svým pojetím a analýzou průkopnická. V historickém úvodu a dvanácti tematických studiích se zabývá jejich postoji k okupaci či občanské válce. Na základě rozhovorů poutavě přibližuje cestu do emigrace a osudy dětí, ale také proces integrace či snahu o zachování vlastní identity. Kniha se pohybuje nejen na poli historie, ale reflektuje rovněž, jak vnímá jednotlivec sebe sama, jakou roli přisuzuje sobě a svému okolí v dějinném procesu a jak své prožitky zasazuje do širšího společenského kontextu.

O autorech:
Tsivos Konstantinos
Dr. Konstantinos Tsivos, Ph.D. (* 1963 v Řecku), akademicky působí na Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty UK, kde je vedoucím oboru Novořecká filologie. Vede kurzy k dějinám Řecka v Praze i v Brně a učí novořecký jazyk na FF UK a na FHS UK. Vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Následně působil jako novinář v různých řeckých mediích. Od roku 1994 žije v Praze, kde řadu let působil na tiskovém oddělení řeckého velvyslanectví v ČR. Dlouhodobě se věnuje otázkám řecké občanské války, politické emigrace, řecko-tureckým vztahům a současné krizi Řecka.
Králová Kateřina
PhDr. Kateřina Králová, Ph.D. (* 1976) působí na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Studium absolvovala na Univerzitě Karlově a Philipps Universität v německém Marburgu. Během studií získala mnohá prestižní stipendia včetně Fulbrightovy komise (Yale University, 2008/09). Dlouhodobě se věnuje historické paměti a sociálnímu postavení obětí politického a společenského bezpráví v soudobých dějinách, zvláště pak řecké občanské válce, antisemitismu a osudu nacistických obětí v poválečné jihovýchodní Evropě a především v Řecku.

Recenze a názory: Historein 14.2.2015 * Soudobé dějiny 4/2014 *

Ukázky: Obsah * Úvod * Všichni do války! Vše pro vítězství! * obálka k tisku *

Další tituly autora
Vyschly nám slzy... Elektronické vydání
Řecká emigrace v Československu (1948-1968) - Od jednoho rozštěpení ke druhému
Řecká emigrace v Československu (1948-1968) - Od jednoho rozštěpení ke druhému. Elektronické vydání

Mohlo by vás zajímat:
Francouzští komunisté a Polsko v roce 1956
Teorie a praxe nedemokratických režimů. Druhé, přepracované a rozšířené vydání

Tematické zařazení titulu:
Knihy -> původní -> naučná -> společenské vědy ostatní
naučná -> historie

Copyright © 2020 Dokořán s.r.o., realizace Sandstudios a RS *
FACEBOOK


Aktuality

Pozvánka na křest knihy Mistr Sun - Umění války. více

Knihy v akci

více

Bestsellery

Nejprodávanější knihy za poslední měsíc

1. Vladimír Mikeš
Proč se klepou řízky. Druhé vydání
2. Václav Cílek
Přijít za svítání
3. Marta Dzido
Jahodová sezóna
4. Stephen Hawking
Stručná historie času. Třetí vydání
5. Stephen Hawking
Stručné odpovědi na velké otázky
více

Ocenění

více

Spolupracujeme

Sciencemag.cz

Platební brána ComGate
Visa
Mastercard