Nakladatelství Dokořán  Důležité upozornění! Všechny přepravní služby již čelí velkému předvánočnímu náporu a dodávky se zpožďují.
U objednávek zaslaných po 18. 12. 2023 je pravděpodobnost nedoručení do Vánoc velmi vysoká (u poštovní přepravy je to skoro jisté). Objednávky zaslané do 20. 12. 2023 s doručením přepravní službou expedujeme ihned. Pozdější až v lednu 2024. Osobní odběr probíhá nepřerušeně: v pracovních dnech od 9 do 16 hodin, naposledy pak 22. 12. 2023.

Autoři

Alejandro Zambra


Alejandro Zambra (* 1975) je nejvýraznějším představitelem generace chilských autorů, kteří dospívali na sklonku Pinochetovy vlády (1973-1990). Někdy proto bývají označováni jako "generace dětí" nebo přímo "generace dětí diktatury". Označení si kritici vypůjčili ze Zambrova románu Formas de volver a casa (Hledání cesty domů, 2011), jehož jedna část se jmenuje "Literatura dětí". Společným rysem je intimní, do značné míry autobiografický úhel vyprávění, do něhož se však zvenčí derou problémy společnosti, která při přechodu k demokracii zapomněla dořešit mnohé křivdy z minulosti a v rozmachu divokého neoliberalismu způsobila řadu nespravedlností nových. Pro první Zambrova díla (např. intimní příběh milostného vztahu Bonsái, 2006) byla charakteristická vyjadřovací úspornost. Mnoha cenami ověnčený román Poeta chileno (Chilský básník, 2020) sice zůstává věrný oblíbeným tématům (psaní a literatura, vztah rodičů a dětí, stopy diktatury v současné společnosti), ale místo osekaného bonsaje nabízí košatý několikasetstránkový strom. V zatím poslední vydané próze Literatura infantil (Dětská literatura, 2023), složené z krátkých zápisků k nové životní situaci, kdy se autor stal sám otcem, Zambra převrací svou dosavadní perspektivu a místo "literatury dětí" píše "literaturu otců". Alejandro Zambra publikuje i povídky (Mis documentos, 2013) či eseje a vtipné glosy k literárnímu provozu (No leer, 2018; Tema libre, 2019). Jeho dílo bylo přeloženo do dvacítky jazyků a získalo řadu cen. Nyní žije v Mexiku.


Cvičebnice


Copyright © 2020 Dokořán s.r.o., realizace Sandstudios a RS *
FACEBOOK


Aktuality

Recenze knihy Rusko pohledem z kuchyně - medium.seznam.cz 4. 1. 2023 více

Knihy v akci

více

Bazarové knihy

více

Bestsellery

Nejprodávanější knihy za poslední měsíc

1. Václav Cílek
Věci, které září
2. Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.:
Ruka noci podaná
3. Richard Dawkins
S hlavou v oblacích
4. Václav Cílek, Tomáš Just, Zdeňka Sůvová a kolektiv
Kudy plyne Vltava
5. Marcus du Sautoy
Umění zkratky
více

Ocenění

více

Spolupracujeme

Sciencemag.cz

Platební brána ComGate
Visa
Mastercard