Autor: David Bodanis
Název: E=m . c2. Životopis nejslavnější rovnice na světě
Vydal: Dokořán, Praha 2002, 280 stran

Hospodářské noviny 4. 7. 2002

Pohledná hollywoodská herečka Cameron Diazová v jednom z magazínových rozhovorů přiznala, že by chtěla vědět, co doopravdy znamená rovnice E = mc2. Amerického specialistu na historii vědy Davida Bodanise její věta inspirovala k napsání knihy, která chce přiblížit podstatu teorie relativity skrze okolnosti jejího vzniku.

"Souhrnné knihy o relativitě selhávají ne proto, že by byly špatně napsané, nýbrž proto, že na sebe berou příliš mnoho," usoudil Bodanis. A rozhodl se napsat životopis rovnice. V knize, která nyní vychází v českém překladu, líčí, za jakých okolností se rodila, jaká byla historie jednotlivých jejích částí, jaké byly a jsou její praktické důsledky.

David Bodanis naplnil svoji popularizační knihu příběhy. Na prvním místě stojí pochopitelně příběh bernského patentového úředníka Alberta Einsteina. Ten je však rychle vytlačen epizodami o dalších fyzicích, kteří působili před Einsteinem i po něm. Nejsou to suché záznamy života v laboratořích, ale příběhy plné vášní, lásky i nenávisti, zaujetí i ješitnosti.

Živý styl, schopnost maximálně zjednodušit složité, vtip - to jsou hlavní atributy knihy. Klíčové události moderní fyziky a jejich dopady na život lidstva jsou v ní podány především s ohledem na nepoučeného, leč zvídavého čtenáře. Snad si ji přečetla i Cameron Diazová.

David Bodanis: E = mc2. Životopis nejslavnější rovnice na světě. Nakladatelství Dokořán, Praha 2002. Váz., 280 stran.