Ocenění

Cena Miroslava Ivanova za rok 2022

Kniha Srdce českého krasu autorů Karla Žáka, Václava Cílka, Martina Majera a kolektivu, byla oceněna hlavní cenou Miroslava Ivanova za r. 2022.




Celý článek najdete zde.

Cena za nejlepší světovou publikaci na kulinární téma za rok 2021

Kniha Witolda Szabłowského JAK NAKRMIT DIKTÁTORA získala v Paříži Cenu za nejlepší světovou publikaci na kulinární téma za rok 2021.



Celý článek najdete zde.

Magnesia Litera 2021

Kniha Desatero smyslů profesora Jaroslava Petra získala Magnesii Literu za naučnou literaturu!

Celý článek najdete zde.




Cena E. E. Kische 2020

Cena se uděluje Václavu Cílkovi, Martinu Majerovi, Lukáši Faltejskovi a kolektivu za knihu Podzemní památky středních Čech v kategorii regionálních publikací.




Cena Miroslava Ivanova 2020

Porota Miroslava Ivanova rozhodla o udělení Ceny Miroslava Ivanova knihám v těchto kategoriích:

Cena za LF v kategorii českých dějin
Na úsvitu dějin české sociální demokracie: Od prvopočátku hnutí k základům moderní politické strany (1844-1893) autor Zdeněk Kárník



Cena za LF světových a vojenských dějin a dějin genocid
Od Stalina ke Gorbačovovi autor Bohuslav Litera



Mariusz Szczygieł získal za knihu Není (Nie ma) literární cenu Nike 2019.

Podrobnější informace o knize NENI najdete zde.


Marta Dzido získala European Union Prize for Literature za svou knihu Slast (Frajda).

Podrobnější informace o knize SLAST najdete zde.





Mariusz Szczygieł získal za knihu Není (Nie ma) literární cenu Nike 2019






Podrobnější informace najdete zde.

Kniha VODA A KRAJINA získala cenu Egona Ervína Kische za nejlepší knihu literatury faktu!

Kategorie Regionální cena EEK:

Cena - 12 autorů (kolektivní monografie)
Václav Cílek, Tomáš Just, Zdeňka Sůvová, Pavel Mudra, Jan Rohovec, Jaroslav Zajíc, Ivo Dostál, Petr Havel, David Storch, Radek Mikuláš, Tereza Nováková, Pavel Moravec
Voda a krajina. Kniha o životě s vodou a návratu k přirozené krajině
vyd. nakladatelství Dokořán v Praze v roce 2017






Státní cenu za překlad obdržela za celoživotní dílo Helena Stachová.

Helena Stachová přeložila všechny knihy (Gottland, Udělej si ráj, Projekt: Pravda, Láska nebeská, Libůstka) autora Mariusze Szczygieła vydané v nakladatelství Dokořán.

Celý článek najdete zde.

Cenu města Beroun získali Marie Holečková a Karel Žák. Proč právě oni?

Celý článek najdete zde.

Cena Toma Stopparda

A. J. Liehm dostal cenu Toma Stopparda za publikaci Názory tak řečeného Dalimila s přihlédnutím k celoživotnímu esejistickému a kritickému dílu. Cena je udělována od roku 1983 autorům českého původu za významné, převážně esejistické, dílo, inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem.

Laudatio Miroslava Balaštíka







Celý článek najdete zde.

Cena Miroslava Ivanova 2016



V soutěži Miroslava Ivanova za literaturu faktu kniha Střední Brdy - hory uprostřed Čech, autorů V. Cílka, P. Mudry, Z. Sůvové a kolektivu, získala Regionální cenu M. Ivanova.



Celý článek najdete zde.

Cena Miroslava Ivanova

Klub autorů literatury faktu Správa odkazu Egona Ervína Kische a Město Jaroměř-Josefov udělují Cena Miroslava Ivanova Kateřině Králové


Čestné uznání Miroslava Ivanova 2013



Čestné uznání Miroslava Ivanova v kategorii pro nakladatele soustavně se věnujícímu vydávání literatury faktu.


Cena Josefa Hlávky za rok 2011

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu za rok 2011 získal v oblasti věd o neživé přírodě náš autor Mgr. Petr Pokorný za knihu Neklidné časy. Kapitoly ze společných dějin přírody a lidí




Ludvík Vaculík získal novinařskou cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010

Ludvík Vaculík se narodil roku 1926 v Brumově u Valašských Klobouk. Vaculík je český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice (1971). Roku 1996 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka III. třídy. V roce 2008 byl vyznamenán Státní cenou za literaturu "za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru".



Celý článek najdete zde.


Nejlepší překlady za rok 2008



Obec překladatelů udělila 2. října ceny za nejlepší překlady roku 2008. Mezi oceněnými je i Alice Kraemerová, editorka a překladatelka výboru japonských řazených básní Dravý jestřáb si načechral peří (vyjde 25. listopadu), která získala Tvůrčí stipendium Hany Žantovské.

Celý článek najdete zde.

Nominace básnické sbírky Oblásky



Debutová básnická sbírka autorky Terezy Ješátkové byla nominována:

Magnesia litera 2009

Ortenova cena




Cena Gratias Agit 2009

Mariusz Szczygieł, polský novinář a spisovatel, autor bestselleru Gottland, se stal laureátem Ceny Gratias Agit 2009. Cena udělovaná Ministerstvem zahraničních věcí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí byla předána ministrem zahraničí Janem Kohoutem na slavnostním ceremoniálu v Černínském paláci 2. října tohoto roku.


Evropská knižní cena 2009 a další ocenění knihy Gottland

OCENĚNÍ

Evropskou knihou roku je polský Gottland.

Evropskou knihou roku v oblasti beletrie ve středu v Bruselu vyhlásí titul o Česku, byť občas líčeném dost ironicky. Jde o Gottland polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła, který v češtině vyšel roku 2007 a stal se bestsellerem. "Gottland se do hlasování letos dostal díky tomu, že knížku právě přeložili do francouzštiny," říká zpravodajka MF DNES v Bruselu Kateřina Koubová, která byla členkou čtrnáctičlenné poroty složené z novinářů a zahraničních korespondentů. Evropská knižní cena, která je spojená s finanční odměnou deset tisíc eur, není pro Gottland prvním úspěchem. Dostalo se mu už pocty varšavských knihkupců, byl nominován na prestižní polskou cenu Niké a české ministerstvo zahraničí mu letos udělilo cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v cizině. V evropských cenách se do užšího výběru sedmi favoritů kromě Gottlandu dostal i román Jáchyma Topola Kloktat dehet. Podmínkou účasti v soutěži je vydání knihy v jednom ze sedmadvaceti členských států Evropské unie v roce předcházejícím vyhlášení. V kategorii naučná literatura získala evropskou cenu francouzská knížka Europe pour les nuls (Evropa pro blbé) od Sylvie Goulardové.

Evropská knižní cena

Evropskou knižní cenu založil bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors a má oficiální punc. Přihlašované knihy by svým námětem měly být "evropské", tedy přesahovat svůj region, podporovat národnostní různorodost. Slovy úředními by ideálně měly "předložit evropskou vizi budoucnosti" a "pomoci k porozumění Evropské unii jakožto kulturní entitě".

Mariusz Szczygieł, polský novinář a spisovatel, autor bestselleru Gottland, se stal laureátem Ceny Gratias Agit 2009. Cena udělovaná Ministerstvem zahraničních věcí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí byla předána ministrem zahraničí Janem Kohoutem na slavnostním ceremoniálu v Černínském paláci 2. října tohoto roku.

Gottland Mariusze Szczygła získal začátkem roku 2007 Cenu varšavských knihkupců pro nejzajímavější polskou knihu.

V říjnu 2007 se v Polsku udělovala prestižní cena Niké za literární počin roku. Mariusz Szczygieł patřil se svou knihou mezi sedm finalistů. Cenu nakonec získal W. Myśliwski.

V anketě čtenářů deníku Gazeta Wyborcza, která soutěž spolupořádá, ovšem zvítězil Gottland, kniha z nejnovější české historie, která se snaží rozbít tradiční polské představy o Češích jako o národu knedlíkově dobromyslném a díky své vrozené ohebnosti dějinami proplouvajícím s poťouchlým úsměvem na rtech. V osudech Tomáše Bati, Lídy Baarové, Otakara Švece, Karla Fabiána, Jana Procházky, Marty Kubišové, Jaroslavy Moserové, ale okrajově i Heleny Vondráčkové a Karla Gotta, nachází autor svou vlastní pravdu o Češích. Právě to zřejmě ocenili čtenáři deníku Gazeta Wyborcza a recenzent listu doporučuje, aby si každý, kdo jede do Čech nejen na pivo, vzal tuto knížku určitě s sebou; nemusí se prý bát, že v ní najde banality. V popisu současné Prahy jako města peněz, showbyznysu a turistické veteše je Gottland bezkonkurenční, doporučuje Gazeta Wyborcza.

Kromě "Niké čtenářů" získal 10. října 2007 M. Szczygiel za knihu Gottland Cenu Beaty Pawlak, udělovanou každý rok v den výročí úmrtí známé polské novinářky a spisovatelky, která v roce 2002 zahynula při teroristickém útoku na Bali. Cena je udělována za článek nebo knihu v polském jazyce na téma jiných kultur, náboženství a civilizací.

Nominace na cenu Angelus

Autor patřil se svou knihou k sedmi finalistům letošní vratislavské Literární ceny střední Evropy Angelus. Cenu nakonec dostal rakouský spisovatel Martin Pollack s knihou Smrt v bunkru, která nedávno vyšla i česky. Zajímavostí je, že Martin Pollack je polonista a k německému vydání Gottlandu (vychází 2008) píše předmluvu.

Cena za nejlepší reportážní dílo

Přesto v těchto dnech získal Mariusz Szczygiel další ocenění - Cenu Krajowego Klubu Reportażu - za jedno z nejlepších reportážních děl vydaných v Polsku v posledních desetiletích.

V říjnu 2009 Mariusz Szczygiel obdržel Cenu ministra zahraničních věcí ČR Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

KNIHA TAK ZÍSKALA V POLSKU JIŽ CENU KNIHKUPCŮ, NOVINÁŘŮ, ČTENÁŘŮ I REPORTÉRŮ!


Cena VIZE 97

Václav Cílek se stal pro letošní rok 09 laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Je v pořadí jedenáctým držitelem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Ocenění obdržel na slavnostním ceremoniálu v prostoru Pražské křižovatky v Kostele sv. Anny. V historii udělování cen je třetím českým laureátem.


Lomborg zařazen na seznam

Britský Guardian otiskl jména padesáti "posledních zelených hrdinů", vybraných na základě nominací předních osobností zabývajících se životním prostředím. Vedle Bjørna Lomborga zařadil na seznam "50 lidí, kteří mohou zachránit Zemi" německou kancléřku Angelu Merkelovou, Al Gora, genetika Craiga Ventera, londýnského starostu Kena Livingstona, nositelku Nobelovy ceny za mír Wangari Maathai a australského ministra životního prostředí Petera Garretta.

http://www.guardian.co.uk/environment/2008/jan/05/activists.ethicalliving

Proč právě Lomborg?

"Názory Bjørna Lomborga (42) představují potřebnou protiváhu k překotnému ekologickému nadšení. Svou knihou Skeptický ekolog rozzuřil v roce 2004 vědce a ekologické organizace po celém světě. Upozornil v ní totiž na to, že mnohá prohlášení týkající se globálního oteplování, přelidnění, energetických zdrojů, úbytku zalesnění, vymírání druhů a nedostatku vody nejsou založena na vědecké analýze. Byl obviňován z neserióznosti, ale své názory obhájil. Lomborg nezpochybňuje vědní obory zabývající se klimatickými změnami, pouze se pozastavuje nad významem, který je jim v současnosti přikládán. Na první pohled může působit výstředně, ve skutečnosti je však jedním z mála vědců, kteří dokážou postavit proti všeobecně sdíleným představám důvěryhodná data." Comment in New York Times:

http://dotearth.blogs.nytimes.com/2008/01/06/the-guardians-50-people-who -could-save-the-planet/


Cena Miroslava Ivanova

Klub autorů literatury faktu udělil Cenu Miroslava Ivanova v kategorii produkce literatury faktu za poslední tři roky a to těmto autorům za knihy:



Vladislavu Moulisovi in memoriam za knihu "Neobyčejný život Nikity Sergejeviče. N.S. Chruščov a jeho doba"



Břetislavu Ditrychovi za knihu "Sláva balónům"

Cena Toma Stopparda za rok 2004

Václav Cílek obdržel cenu Toma Stopparda za rok 2004 za knihy esejů Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Cena Toma Stopparda byla založena

Nadací Charty 77 v roce 1983 ve Stockholmu. Je udělována každoročně v květnu autorům českého původu převážně za významné esejistické dílo inspirující

zejména svým myšlenkovým přínosem.









Poděkování za spolupráci při organizování kulturního projektu

Vážený pane Pečenko,

tímto Vám chci srdečně poděkovat za spolupraci při organizování kulturního projektu Ministerstva zahraničních věcí České republiky v Běloruské republice.

Projekt "Prezentace produkce českých nakladatelství" byl uspořádán v Minsku a v regionálním městě Baranoviči ve dnech 4. - 5. dubna 2005. Kromě Vašeho nakladatelství publikacemi přispěly také nakladatelství Garamond, Paseka, Torst, JOTA, Karolinum, Nakladatelství Lidové noviny, Argo, Petrov a nakladatelství Historického ústavu Akadamievěd ČR.

Prezentace byla doprovázena přednáškami historiků a nakladatele Marcela Nekvindy(nejnovější historie ČR, situace v české historiografii, nakladatelská politika). Představená knižní produkce byla po ukončení prezentace darována místním vzdělávacím institucím.

Projekt se setkal s příznivým ohlasem běloruské odborné veřejnosti a byl důležitým příspěvkem k rozšíření povědomí o české knižní kultuře v Bělorusku.

Těším se na další případnou spolupráci.

S pozdravem a díky Jiří Kuděla ředitel

Ministerstvo zahraničních věci ČR

Odbor států jihovýchodní a východní Evropy


Poděkování za knižní dar pro krajanský spolek v Záhřebu.

Vážený pane Pečenko,

velmi Vám děkujeme za Vaši ochotu při výběru pro krajanský spolek v Záhřebu. Příjměte prosím tento dopis jako upřímné poděkování za Vaši obětavost. Jako naše díky příjměte prosím i ročenku - z ní se dozvíte mnoho o naši činnosti. Pozdravy posíláme celému nakladatelství, zvláště paní Rudolové. Těšíme se na další spolupráci a přejeme jen to nejlepší v roce 2005.

S úctou

Lubor Tichý

Křenova 13, 602 00 Brno Člen české besedy Záhřeb


Anketa LN - KNIHA ROKU 2004

Josef Rauvolf, publicista a překladatel Václav Cílek: Makom. Dokořán 2004 Texty Václava Cílka jsou pro mě něčím jiným než "běžné" knihy, oslovuje mě spojení racionálního s iracionálním, projekce toho všeho, co zdánlivě nevnímáme, protože jsme líní či nechceme, do našich životů. I v poslední knize se Cílek zaobírá propojením mezi tím, co je nahoře, a tím, co je dole, oněmi spojitými nádobami, nachází zajímavé souvislosti. Nebo spíše: osvětluje je, ony tam jsou stále. A ještě něco ze všech Cílkových textů je cítit značná pokora vůči všemu, co nás obklopuje, a co bohužel, jako naprostí, naprogramovaní ignoranti, průběžně a nezvratně destruujeme.

Petr Koubský, počítačový novinář Václav Cílek: Makom Kniha míst. Dokořán 2004. Navazuje na předloňské Krajiny vnitřní a vnější; autor má dar dokonale vás rozhodit, převrátit vám vidění světa. Nebezpečná a krásná kniha.

Petr A. Bílek, literární teoretik Václav Cílek: Makom. Kniha míst (Dokořán). Kniha na cenu v celé řadě oborů, z nichž však utíká, a to k myšlenkovému výkonu, který je výsostně cílkovský.

Domov - Rees

Nominace na knihu roku 2002 podle ankety LN Kniha roku 2002. "2. místo" Miloslav Topinka, básník




Kniha roku 2002 (anketa LN)

Nejlepší česká nonfiction podle ankety LN Kniha roku 2002 (6. místo v absolutním pořadí).

Hlasovali pro ni: "1.-2. Přemysl Rut: Písničky a Václav Cílek: Krajiny vnitřní a vnějí. Rutův spis je nejspí první českou knihou naplněnou mylením o hudbě (a její českosti) po dlouhých letech. Cílek je drobný cíl." Pavel Klusák, hudební publicista " 1. místo" Věra Menclová, literární historička " ... I tam to vechno je!" Jana Klusáková, publicistka

" Takřka ideální příklad tvořivě interdisciplinárního přístupu, kniha odborně fundovaná znalostmi od geologie po antropologii, a přitom kniha čtivá. Krásná vědecká báseň." Petr Bílek, literární teoretik


Nejlepší knihy roku 2012

Kniha Gödel, Escher, Bach nakladatelství Dokořán je mezi Nejlepšími knihami roku 2012 podle redaktorů iLiteratura.cz. Vydáno ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Copyright © 2020 Dokořán s.r.o., realizace Sandstudios a RS *
FACEBOOK


Aktuality

RecenzI na knihu Cvičebice si můžete přečíst v A2 6/2024 více

Knihy v akci

více

Bazarové knihy

více

Bestsellery

Nejprodávanější knihy za poslední měsíc

1. Václav Cílek
Věci, které září
2. Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.:
Ruka noci podaná
3. Václav Cílek
Přijít za svítání
4. Stephen Hawking
Stručná historie času. Třetí vydání
5. John Glubb
Osudy říší - Jak zajistit naše přežití
více

Ocenění

více

Spolupracujeme

Sciencemag.cz

Platební brána ComGate
Visa
Mastercard