Anton Markoš, Jozef Kelemen
Berušky, andělé a stroje
Doporučená cena: 225 Kč
Cena v e-shopu: 191 Kč
Ušetříte: 34 Kč (15 %)
|
 |
  |
|
Brož. s klopami,
192 stran, 23 ilustrací,
225 Kč,
ISBN 80-86569-69-1,
řada Bod,
poprvé vyšlo 03.02.2004.
Vztah mezi živým a vyrobeným byl odedávna v centru lidské pozornosti i fantazie; řešily je různé kultury a různé skupiny obyvatelstva, nikdy k plné spokojenosti. Hrací strojky, Frankensteinovo monstrum, Golem a podobné výrobky jitří představivost dnes tak jako v minulosti. Informatika a robotika podpořené výkonnými počítači přidaly tomuto tázání na naléhavosti. Jsou stroje živé? Budou někdy? Ale co je to vlastně živé? Nešlo by otázku obrátit a prohlásit živou bytost za stroj?
Kniha povstala z rozhovorů obou autorů biologa a informatika o podobných otázkách. Snaží se čtenáři zprostředkovat z jejich hlediska nejzajímavější témata celé diskuse. Probírají některé otázky vztahu informace a těla, roli vědy a tzv. humanitních věd při poznávání živého, přibližují vývoj v oblasti umělé inteligence a umělého života, a samozřejmě se točí kolem otázky co činí živé živým.
O autorech:
Kelemen Jozef
Jozef Kelemen (1951) vystudoval matematiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Od skončení studia se věnuje problematice umělé inteligence a souvisejícím problémům informatiky. Léta působil na Univerzitě Komenského a pak na Ekonomické univerzitě v Bratislavě, několik semestrů i na Univerzitě P. J. Šafárika v Košicích a na Univerzitě L. Eötvöse v Budapešti. Vedl doktorské kursy na Technické univerzitě ve Vídni a na Univerzitě Rovira i Virgili v Tarragoně. V současnosti je profesorem informatiky a vedoucím Ústavu informatiky na Slezské univerzitě v Opavě a spolupracovníkem softwarové firmy Gratex International, a. s. Je autorem nebo spoluautorem řady knih, např. Myslenie, počítač (1990), Základy umelej inteligencie (1992), Strojovia a agenty (1994), Grammar Systems (1994), Budoucí Altamira (1995), Tvorba expertních systémů (1999), Kybergolem (2001) a desítek vědeckých článků a sestavovatelem řady sborníků vědeckých prací vydaných mezinárodními vydavatelstvími.
Markoš Anton
Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc. (* 1949) je český teoretický biolog.
Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Působil na katedře živočišné fyziologie a vývojové biologie téže fakulty, v Centru pro teoretická studia (společném pracovišti UK a AVČR), na 3. lékařské fakultě UK. V současnosti je vedoucím Katedry filozofie a dějin přírodních věd na Přírodovědecké fakultě.
Kromě řady odborných statí a překladů napsal knihy Povstávání živého tvaru (1997), Tajemství hladiny - hermeneutika živého (2000, 2. vyd. 2004, anglicky 2002 jako Readers of the Book of Life). Je spoluautorem knih Berušky, andělé a stroje (s Jozefem Kelemenem, 2004) a Život čmelákův - koláž o pobývání v různých světech (s T. Daňkem, 2005). Je také autorem odborných i popularizačních článků, dlouholetým spolupracovníkem časopisu Vesmír.
Jeho manželkou je bioložka Fatima Cvrčková.
Cvrčková Fatima
Fatima Cvrčková (1966). Vystudovala molekulární biologii a genetiku v Praze a ve Vídni. V současnosti působí na katedře fyziologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zabývá se buněčnou biologií rostlin a bioinformatikou, příležitostně píše a občas i kreslí pro Vesmír.
Recenze a názory:
SME SR 2004
* Profit 15. 3. 2004
* MF DNES 14. února 2004
* Computer 17. června 2004
* Computerworld 27. 2. - 4. 3. 2004
*
Další tituly autora Tajemství hladiny
Tematické zařazení titulu:
|